Izolacja pianą poliuretanową
W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują izolacje natryskowe pianą PUR, wykonywanie hydroizolacji, chemia budowlana. Powoli metoda ta staje się powszechniejsza, ale warto zadać sobie pytanie na czym dokładnie polega i jakie niesie ze sobą wady i zalety. Piana poliuretanowa służy do izolacji domów, najczęściej poddaszy. Takie rozwiązanie, na tle innych, wydaje się dziś być jednym z najlepszych, dostępnych na rynku.
Na czym polega izolacja pianą PUR?
Izolacje natryskowe pianą PUR to dla wielu inwestorów najczęściej wybierana opcja, która nie dość, że jest metodą bardzo szybką, to jeszcze pozwala na zatrzymanie ciepła wewnątrz domu. Do niedawna budynki były głównie ocieplane wełną mineralną lub styropianem, ale ostanie zawirowania na rynku, astronomiczny wzrost cen materiałów i ograniczona dostępność, sprawiły, że coraz więcej ludzi przychylnie nastawiło się do piany PUR, która jest zdecydowanie tańsza od wymienionych wyżej produktów, a także cechuje się wysokimi właściwościami izolacyjnymi – słowem, nie powoduje powstawania mostków termicznych. W dobie stałych podwyżek za ceny prądu i gazu, służącego do ogrzewania, piana PUR skutecznie zatrzymuje ciepło i w znaczny sposób ogranicza wydatki na opał.
Zalety izolacji natryskowych pianą PUR
Jak już zostało wspomniane, piana PUR eliminuje mostki cieplne, ale nie jest to jej jedyna zaleta. Na licznych forach internetowych i grupach, poświęconych remontom i budowie domów, można znaleźć informacje, że piana PUR jest niezwykle szybka i łatwa w montażu. Fakt, ale należy pamiętać o tym, że jest to możliwe dzięki wyspecjalizowanej i doświadczonej ekipie. Samodzielnie było by trudno ocieplić np. poddasze. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że piana PUR kilkudziesięciokrotnie zwiększa swoją objętość, doskonale dopasowując się do krzywizn pomieszczenia, jakim jest właśnie poddasze. Warto dodać, że każdy sklep z materiałami do hydroizolacji posiada w swojej ofercie piany otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe.
Czy piana PUR ma wady?
Oczywiście nie istnieje produkt, który byłby w stanie zadowolić absolutnie każdego i piana PUR także nie jest wolna od swego rodzaju wad. Jednym z mankamentów pianki poliuretanowej jest jej cena, ale jeśli przeliczyć wszystkie koszty związane z budową domu, to można dojść do wniosku, że alternatywne metody są zbliżone cenowo, ale piana ma tę przewagę, że inwestycja szybko się zwróci, głównie w oszczędnościach na ogrzewaniu, co przy dzisiejszych stawkach za opał wydaje się najlepszym możliwym rozwiązaniem.
Artykuł powstał we współpracy z Centrum Izolacji Hydroizolacja i Izolacja Natryskowa – Kontakt ze specjalistami
Najnowsze komentarze