Jak wykorzystać płytę HDF?

Na rynku obecnie możemy znaleźć bardzo wiele materiałów drewnopochodnych, które wykorzystywane są między innymi do produkcji mebli, wykończenia wnętrz lub w codziennych pracach budowlanych. Naszą uwagę na pewno zwraca również płyta HDF, czyli klasyczna płyta pilśniowa o szerokim zastosowaniu. Ze względu na swoje właściwości może być wykorzystywana zarówno przez profesjonalistów oraz domowych majsterkowiczów, a jej niska cena zwiększa jej dostępność.

Produkcja takich płyt to idealny przykład na to, że nic nie powinno się marnować. Płyty HDF powstają ze ścinków oraz elementów drewna, które pozostają z jego obróbki. Ten naturalny surowiec w efekcie działania wysokiej temperatury oraz ciśnienia, wraz z zastosowaniem wytrzymałego spoiwa, np. kleju syntetycznego, z małych elementów przeobraża się w praktyczne płyty meblowe. Płyty takie możemy spotkać w różnej wersji, od surowych modeli po te dodatkowo uszlachetnione laminatem lub innymi materiałami zwiększającymi ich właściwości użytkowe.

Najczęściej spotkamy je w przemyśle meblowym

Przede wszystkim płyty HDF wykorzystuje się w produkcji mebli. Ze względu na ich małą grubość oraz wytrzymałość i elastyczność, wykonuje się z nich między innymi tylne ścianki mebli od dna szuflad. Bardzo często płyty te wykorzystywane są również do produkcji elementów mebli skrzyniowych lub podkład w meblach tapicerowanych. W zależności od potrzeb możemy wybrać płyty w naturalnej barwie lub postawić na laminowane modele, których kolorystyka będzie dopasowana do poszczególnych mebli lub naszych potrzeb produkcyjnych.

Materiały takie jak płyty pilśniowe wykorzystywane są również do tworzenia opraw luster i obrazów. Nawet w klasycznych antyramach, które kupimy w sieciowych sklepach, płyta ta również została uwzględniona jako ich podkład. To sprawia, że praktycznie każdy z nas ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z płyt HDF w swoim najbliższym otoczeniu, a nie zawsze mamy nawet tego świadomość. Potrzebna elastyczność oraz dobry stosunek niskiej ceny do wysokiej jakości sprawia, że płyty te są bardzo popularne.

Gdzie jeszcze wykorzystamy płyty HDF?

Oczywiście przemysł meblowy to nie jedyny obszar, w którym z powodzeniem wykorzystamy płyty HDF. Wykonywane są z nich również między innymi panele podłogowe i ścienne. Elementy te oczywiście są dodatkowo zabezpieczone przed ścieraniem i uszkodzeniami, na przykład wysokiej jakości laminatem. Płyty pilśniowe spotkamy również w popularnych kasetonach, czy w klasycznej stolarce okiennej oraz drzwiowe. W pracach budowlanych i wykończeniowych płyty HDF mogą być również wykorzystywane jako elementy parapetów wewnętrznych oraz wewnętrznych.

Płyty pilśniowe to klasyczne materiały drewnopochodne o szerokim zastosowaniu w codziennej produkcji mebli oraz w branży budowlanej i wykończeniowej. Są tanie oraz szeroko dostępne, dlatego dobrze sprawdzają się również jako materiały do pracy własnej, gdy chcemy trochę pomajsterkować w przydomowym warsztacie. Musimy jednak pamiętać, że płyty te są również delikatne, dlatego wymagają odpowiedniego przechowywania oraz impregnacji, jeżeli chcemy używać ich w trudniejszych warunkach, na przykład przy większej wilgoci pomieszczeń.

Możesz również polubić…